info@iskapisi.net

0 850 650 0 454

İŞ HAYATI ÜNİVERSİTEDE BAŞLAR

Kariyer hedefleriniz doğrultusunda büyük çabalar ile kazandığınız üniversite sonrasında uzun ve yorucu bir maratona başlamış bulunuyorsunuz. Bundan sonraki her süreçte yine stratejik hareket etmeniz ve bu maratonun her saniyesini doğru değerlendirmeniz gerekir. Çünkü gelecekte planladığınız başarılı bir iş hayatı için sadece diplomanızdaki notun yüksek olması yetmez. Öğrencilik yıllarında atacağınız her adım sizi iş hayatında başarıya ulaştıracaktır.

 

İş dünyası, başarılı öğrenciliğin yanında kendisini çok yönlü olarak geliştirmiş, sosyal ve iletişimi kuvvetli adayları tercih eder. Bu nedenle üniversitede bilginin yanında farklı kazanımlar da edinmeniz gerekir. Üniversite bitişi ile birlikte iş arama sürecine girdiğinizde yeriniz hazır değil ise bunu çoğu zaman gözlemleyeceksiniz.  

 

Hedeflediğiniz kariyer için üniversite yıllarını nasıl geçirmeniz gerektiği konusundaki tavsiyelerimize aşağıda yer verdik.

 

Yabancı Dilinizi Geliştirin

Üniversite döneminde çok önemsenmeyen ve okul bitip iş arama sürecinde yaşanan en büyük pişmanlıklardan biri yabancı dildir. Üniversite döneminde mutlaka yabancı dilinizi geliştirin ve ikinci bir yabancı dili orta seviyede ilerletmeye çalışın. İş hayatında kendinizi görmek istediğiniz pozisyonların iş ilanlarını gözlemlediğinizde bu tavsiyemizin ne kadar yerinde olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

 

Staj

Üniversite yıllarında vakit kaybı olarak düşünülen staj dönemi, kariyerinizi direkt etkilemektedir. Üniversite yıllarında başlayacağınız stajlar iş hayatı hakkında size genel bir fikir vermeye yardımcı olacaktır. Zorunlu stajınız olmasa bile isteğe bağlı mutlaka staj yapın. Staj yapacağınız dönem için firma arayışınızda mutlaka sektörün önde gelen firmalarında yer almaya çalışın. Stajınızı hangi firmada yaparsanız yapın çevrenize olumlu bir etki bırakmaya çalışın, istekli olun, öğrenmeye açık olun, çok sıkmadan insanları öğretmek için zorlayın. Staj döneminizde geç kalmadan, izin kullanmadan ve problem yaşamadan geçirmeye çalışın. En önemlisi iş hayatına adapte olmaya çalışın çünkü beklide sizde bir ömür bu sürecin içinde olacaksınız.

 

Sosyal Olun

 

Üniversiteler sosyalleşmek için benzersiz fırsatlar sunar, bu fırsatların size artı olarak dönmesini sağlayın. Kulüblere, çalıştaylara ve projelere dâhil olun. Özellikle üniversitelerde sıkça tekrarlanan Kariyer günlerine katılın ve katılımcıların iş hayatı ile ilgili tavsiyelerini mutlaka dinleyin. Böylece ilgilendiğiniz iş kolu hakkında da değerli bilgiler edinebilirsiniz. Katılımcı firmaların yetkilileri ile tanışın ve iletişim içinde olun. Seminerlere katılın ve katıldığınız seminerlerden sertifikanızı almaya çalışın.

Üniversiteler de farklı bölümlerden arkadaşlıklar edinin, her tanıştığınız üniversite arkadaşı size farklı konularda katkı sağlar. İş hayatının nasıl sürpriz yapacağı belli olmaz bazen tanıştığınız kişiler sizi işe alan İnsan Kaynakları profesyoneli olarak da karşınıza çıkabilir.

 

Üretken Olun

 

Çağımızın en önemli meziyetlerinden biridir üretken olmak ve yeni fikirler üretmek. Yeni fikirlere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız üniversite yılları bu fikri hayata geçirmek için en uygun dönem olacaktır. İşverenlerinde en çok etkilendiği konuların başında gelir. Bunun için üniversite yıllarında tasarım, proje, teknolojik çalışmalar gibi bir çok farklı çalışmada yer almaya çalışın yeni fikirler üreterek siz farklı çalışmalarda bulunun ki özgeçmişinizdeki bu çalışmalar size artı olarak dönecektir.

Yeni projeler, çalışmalar ve fikirler size her zaman farklı kazanımlar sağlar.